Nowe alejki spacerowe, rewitalizacja terenów zielonych, nasadzenia drzew i krzewów – Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach rusza z przetargami na realizację zadań zainicjowanych przez mieszkańców. W ramach prac nad realizacją projektów z Zielonego Budżetu ZZM zaplanował na ten rok osiem przetargów. Oprócz tego trwa także przetarg na realizację projektu z Budżetu Obywatelskiego – przy ul. Konnej zrewitalizowane zostaną ścieżki rekreacyjno-edukacyjne.
– Budżet Obywatelski i Zielony Budżet Katowic to narzędzia, z których mieszkanki i mieszkańcy mogą korzystać bezpośrednio wpływając na zmiany jakie zachodzą w ich najbliższym otoczeniu. W ramach tegorocznych edycji obu tych programów katowiczanki i katowiczanie zgłosili łącznie 491 pomysłów, które poddawane są teraz ocenie i analizie możliwości ich realizacji. Jednocześnie nasze miejskie jednostki realizują zadania z poprzednich edycji – zarówno jeśli chodzi o Budżet Obywatelski jak i Zielony Budżet – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Zdecydowanie najwięcej zadań z poprzedniej edycji Zielonego Budżetu, bo 61, ma do zrealizowania katowicki Zakład Zieleni Miejskiej, który prowadzi przetarg na realizację pierwszych z nich – dodaje prezydent.
Dwa zadania z Zielonego Budżetu
Leśna alejka i łąka przy ul. Bażantów to miejsce popularne wśród spacerowiczów z okolic Piotrowic-Ochojca i osiedla Bażantowo. Dotychczasowa ścieżka zostanie zastąpiona nową wykonaną z przepuszczalnego tłucznia dolomitowego, dzięki czemu zachowa naturalny charakter. Do tego wykonane zostaną terenowe schody z płyt imitujących kamień łupany, i które będą nieco „wychodzić” na trawnik, co ma podkreślać ich wkomponowanie w istniejące ukształtowanie terenu. Wzdłuż ścieżki pojawią się również nasadzenia roślin wieloletnich, nawiązujące do leśnego otoczenia, do którego droga prowadzi.
W pobliżu realizowane jest również zadanie z Budżetu Obywatelskiego dotyczące zagospodarowania łąki przy lesie poprzez wykonanie ścieżek w miejscu istniejących przedeptów. Oprócz tego w wyniku realizacji zadań z ubiegłorocznej edycji BO, powstanie tu także alejka do nauki jazdy na rolkach, rowerze oraz deskorolce, za budowę której odpowiada MZUiM. Będzie ona wykonana z nawierzchni asfaltobetonowej koloru czarnego. Jej łączna długość wyniesie ok. 250 m.
Drugi projekt dotyczy rewitalizacji przestrzeni między dwoma stawami w Ligocie – pomiędzy ulicami Studencką i Wczasową. Zniszczone betonowe płyty zastąpi ażurowa kostka brukowa, która przepuszcza wodę i lepiej wpisze się w tę lokalizację. Przy nowej alejce wykonane zostaną również nasadzenia zielni. Pod koniec kwietnia okazało się, że wpłynęła jedna oferta zakładająca realizację zadań za kwotę 147,5 tys. zł i mieszcząca się w zakładanym budżecie. Czas realizacji obu zadań to 4 miesiące od momentu podpisania umowy z wykonawcą.
Edukacja i relaks przy ul. Konnej
Kolejny przetarg ogłoszono na realizację projektu z Budżetu Obywatelskiego – stworzenie ścieżek rekreacyjno-edukacyjnych oraz nasadzenia drzew i krzewów wzdłuż tras spacerowych przy ul. Konnej na niezagospodarowanym terenie po ogródkach działkowych. Zadanie to podczas głosowania na zadania lokalne z dzielnicy Szopienice-Burowiec w ramach 10. edycji BO otrzymało 927 głosów.
– Wykonawca będzie musiał wyrównać teren. Nowe ścieżki zostaną wykonane z mineralnej nawierzchni wodoprzepuszczalnej w kolorze beżowym – estetycznej i odpornej na warunki atmosferyczne. Będzie to mieszanka m.in. kamienia i grysu. Materiał ten jest naturalny, a jednocześnie odporny na warunki atmosferyczne. Zastosowany zostanie niewielki spadek terenu, aby podczas deszczu woda opadowa mogła spływać na zieleńce – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor ZZM.
Część drogi na dojazdach do istniejących ogródków ma zostać wykonana z dolomitu. Pojawi się także fragment z kostki betonowej umożliwiający przejazd przez ścieżkę. Wzdłuż ścieżki ułożona zostanie trawa z rolki oraz założona zostanie łąka kwietna. Nie zabraknie tu również nowych drzew – zasadzonych zostanie 10 grujeczników japońskich, który jest jednym z najładniej przebarwiających się drzew. Od strony południowej znajdzie się z kolei 11 jaśminowców wonnych. Na miejscu pojawi się także mała architektura: ławki, hamak z drewna jodłowego, leżak parkowy, kosze na śmieci, stojaki rowerowe oraz 10 lamp solarnych LED, które oświetlą teren po zmroku. Do realizacji zadania zgłosiły się dwie firmy. Jedna z nich zaproponowała realizację za 475 tys. zł, co mieści się w założonym budżecie. Czas na wykonanie prac to niecałe 5 miesięcy.
Trwają kolejne edycje BO i ZB
Ponad 93%, czyli 242 złożone przez mieszkańców wnioski do Budżetu Obywatelskiego w Katowicach przeszły pozytywnie weryfikację formalną. Teraz pomysły mieszkańców będą analizowane merytorycznie przez poszczególne komórki urzędu i miejskie jednostki. Wyniki tego etapu poznamy do 20 sierpnia br.
– W trakcie naboru wniosków 6 zadań zostało wycofanych przez wnioskodawców. Negatywnie zweryfikowano natomiast 12 wniosków, w tym 3 ogólnomiejskie – mówi Justyna Buchalik, naczelniczka wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice. – Najczęściej powodem negatywnej oceny było niedostarczenie do Urzędu Miasta oryginałów list poparcia lub liczba podpisów była za niska w stosunku do wymogów Regulaminu BO. Zdarzało się też, że wnioski składane były w sposób niezgodny z Regulaminem. Obecnie trwa procedura odwoławcza – dodaje.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej bo.katowice.eu. W przypadku Zielonego Budżetu miasta Katowice etap oceny formalnej zakończy się do 2 czerwca.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice