Społeczne Ministerstwo Samotności – taką nazwę nadano Centrum dla osób samotnych, które powstaje przy ulicy Mikołowskiej 44 w Katowicach. Dziś uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą.
– Utworzenie kompleksu ma na celu pomoc osobom, które z powodu samotności i innych wykluczeń będą potrzebowały obecności drugiego człowieka. A takich osób jest naprawdę dużo, bo samotność to choroba cywilizacyjna, która może doprowadzić m.in. do depresji. Mam nadzieję, że działalność tego miejsca będzie bodźcem dla potrzebujących towarzystwa do przełamania się i wyjścia do ludzi. Liczę, że doświadczenie Fundacji Wolne Miejsce zaprocentuje i osoby starsze, ale także inni mieszkańcy, którzy będą tego potrzebowali, znajdą tu pomoc i towarzystwo. Już dziś zapraszamy wszystkich samotnych – bez względu na wiek, bo miasto to wspólnota mieszkańców – mówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic.
11 sierpnia podpisano umowę, na mocy której Fundacja Wolne Miejsce wynajęła parter i pierwsze piętro w budynku przy ulicy Mikołowskiej 44, na okres 9 miesięcy z możliwością przedłużenia. Tego dnia doszło do uroczystego przekazania kluczy przez wiceprezydenta Katowic Jerzego Woźniaka. Budynek jest w dobrym stanie technicznym, więc aby kompleks dla osób samotnych mógł zacząć działać niezbędna jest jedynie adaptacja pomieszczeń i ich wyposażenie, za co odpowiada Fundacja Wolne Miejsce. Prace trwają, już w październiku Ministerstwo Samotności ma rozpocząć działalność.
– Dwudziestoletnie doświadczenie w służbie bliskości wobec samotności doprowadziło nas właśnie do tego momentu. To miejsce zapoczątkuje w Polsce prawdziwą rewolucję. Rewolucję w myśleniu o milionach osób w naszym kraju, borykających się z samotnością i różnego rodzaju wykluczeniami. Będzie to pierwszy w Polsce koncept, wzorowany na sprawdzonych praktykach z Japonii i Anglii, ale jedyny na świecie w planowanej przez nas formie! – zapowiada Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.
Na przestrzeni dwóch pięter powstają pomieszczenia, które po otwarciu centrum będą dostępne dla wszystkich, którzy z powodu samotności i innych wykluczeń będą potrzebowali obecności drugiego człowieka. Znajdzie się tutaj m.in. Bistro Spichlerz – wyjątkowe miejsce serwujące niedrogie posiłki lunchowe dla potrzebujących mieszkańców miasta.
– Będziemy gotować z sezonowych produktów z naszych sklepów socjalnych sieci Spichlerz, zgodnie z zasadą niemarnowania żywności, jednocześnie edukując w zakresie idei zerowaste – podkreśla Marta Wilczyńska, dyrektor generalny Fundacji Wolne Miejsce.
Ponadto w budynku uruchomione zostanie centrum senioralne, realizujące politykę miasta w zakresie pomocy społecznej dla osób starszych. Jego celem będzie aktywizacja seniorów poprzez zapewnienie im bezpiecznego miejsca, w którym będą mogli spędzać wspólnie czas. W pomieszczeniach znajdzie się także sala gimnastyczna oraz miejsca na różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, spotkania z ciekawymi osobistościami, wieczorki taneczne czy bezpłatne porady prawne i psychologiczne.
Katowice dla osób samotnych
Katowice prowadzą wiele działań prewencyjnych skierowanych do różnych grup społecznych. Wśród nich można wymienić chociażby program „Srebrny telefon” dla katowickich seniorów. To infolinia dla seniorów, dzięki której można uzyskać informacje na temat możliwości wsparcia osób starszych oraz realizowanych programów na terenie naszego Miasta. „Srebrny telefon” działa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30. Informacje są udzielane pod numerem 32 251 69 00.
– W ciągu ubiegłego roku katowiccy seniorzy skorzystali ze „Srebrnego telefonu” 1580 razy. Do dyspozycji seniorów w Katowicach jest także „Złota rączka”. Celem projektu jest podniesienie oraz poprawa jakości życia poprzez zapewnienie seniorom dostępu do bezpłatnych usług w zakresie drobnych napraw domowych. Do końca czerwca zrealizowane zostały 492 naprawy. To pokazuje, że nasze programy kierowane do osób, które weszły w jesień życia, cieszą się dużą popularnością i są potrzebne. Społeczne Ministerstwo Samotności będzie kolejnym miejscem, w którym zarówno seniorzy, jak i inne samotne osoby, będą mogły liczyć na wsparcie i pomoc – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice