W Katowicach po raz kolejny można bezpłatnie otrzymać karmnik do samodzielnego złożenia! Akcja ta ma zwracać uwagę na właściwe dokarmianie ptaków oraz zachęcać do majsterkowania. To również doskonała okazja do obserwacji ptaków, których w mieście jest kilkadziesiąt gatunków.
– Już po raz kolejny startujemy z akcją rozdawania KATOkarmników. W tym roku ponownie mamy dla mieszkańców naszego miasta 100 karmników dla ptaków, które można bezpłatnie otrzymać do samodzielnego złożenia. W poprzednich latach akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a karmniki szybko znajdowały właścicieli – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Warto jednak pamiętać, że to nie tylko możliwość zbudowania karmnika, ale także odpowiedzialność za jego właściwe użycie. Mamy nadzieję, że będzie to doskonała okazja do rodzinnego majsterkowania, a potem wspólnego obserwowania ptaków i rozpoznawania ich gatunków – dodaje prezydent.
Co w zestawie?
Zestawy do samodzielnego złożenia składają się z powycinanych ze sklejki elementów karmnika, odpowiedniej liczby wkrętów, śrubokręta i papieru ściernego. Do zestawu dołączone są też: obrazkowa instrukcja montażu oraz plakat z informacją, jak i kiedy dokarmiać ptaki. Co ważne, sklejka użyta do konstrukcji karmników to odpady z firmy produkującej meble. Jest wodoodporna, a w miarę upływu czasu może jedynie ściemnieć. Dlatego warto ją we własnym zakresie zaimpregnować farbą akrylową, pomalować daszek oraz elementy nie mające bezpośredniego kontaktu z pożywieniem.
Zamontowany karmnik może stanowić doskonały punkt obserwacyjny, gdyż w mieście bytuje kilkadziesiąt gatunków ptaków, w tym m.in. sikorki, grzywacze, wróble, kawki czy sroki. Im więcej zieleni w okolicy, zadrzewień i zakrzaczeń, tym większa różnorodność i liczebność ptaków. W Katowicach spotkać można kowaliki czy sójki, kilka gatunków dzięciołów, a także gile, dzwońce, grubodzioby, sierpówki czy kwiczoły i kosy, dla których smakołykiem są jabłka.
Pamiętajmy, że najzdrowsze jest naturalne pożywienie, które ptaki same sobie znajdują. Jeśli już chcemy je dokarmiać, to robimy to, gdy spadnie śnieg i chwyci mróz.
– Ptaki szybko się przyzwyczają, że znajdą u nas pożywienie, dlatego nie możemy ich zawieść – przypomina Marcin Karetta z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. Radzi nawet zorganizować sobie zmiennika, który zadba, by nie było przerw w dostawie smakołyków do ptasiej stołówki. Trzeba też wiedzieć, jak i czym karmić. Przede wszystkim ptakom nie rzucamy chleba i innych resztek ze stołu, co w miastach jest prawdziwą plagą.
Jak zdobyć zestaw?
Aby otrzymać zestaw „KATOKarmnika” należy wysłać wiadomość wraz z krótkim uzasadnieniem, dlaczego powinien on trafić właśnie w nasze ręce oraz wskazaniem orientacyjnej lokalizacji (np. ulica) na adres: katowice@silesia.travel. Karmniki będą dostępne do wyczerpania zapasów.
Gdzie umieścić karmnik?
Karmnik umieszczamy w bezpiecznym dla ptaków miejscu, poza zasięgiem drapieżników. Jeśli jest to karmnik wolnostojący – warto zamontować go na wysokiej nodze/nogach, dodatkowo zabezpieczonych np. blachą (tak, aby koty lub kuny nie mogły się wspiąć). Nie należy umieszczać karmników wolnostojących w pobliżu przeszklonych powierzchni. Dobrze, aby obok karmnika znalazły się np. wysokie krzewy, wśród których ptaki mogą spokojnie zjeść lub odpocząć po jedzeniu. Jeśli montujemy karmnik na balkonie, zwróćmy uwagę, by był on umieszczony stabilnie.
Co powinno się znaleźć w karmniku?*
Nasiona – np. gotowe mieszanki ziaren dla ptaków (proso, pszenica, żyto lub pszenżyto, owies, sorgo, konopie, nasiona dzikich traw i chwastów), słonecznik łuskany i niełuskany.
Słonina – dokarmiając ptaki słoniną, koniecznie trzeba pamiętać, aby nie była ona solona, a także by była regularnie wymieniana (maksymalny czas odpowiedniej świeżości słoniny to 2 tygodnie
(w przypadku temperatur ujemnych). Gdy temperatury są dodatnie, lepiej z niej w ogóle zrezygnować.
Mieszanka tłuszczowo-nasienna – mieszanka zawierająca tłuszcz (np. łój) oraz różne rodzaje nasion cieszy się sporą popularnością. Można ją przygotować samemu lub zakupić gotowy produkt.
Orzechy – łuskane orzechy laskowe, włoskie, ziemne (niesolone)
Owoce – jabłka i gruszki (przekrojone lub nabite np. na patyki), owoce rokitnika, jarzębiny, berberysu, głogu, dzikiej róży, mrożony czarny bez, rodzynki czy suszone morele – bez konserwantów.
Jak wygląda właściwe dokarmianie ptaków?
Starajmy się, aby ptasie jedzenie nie zalegało w karmniku. Dbajmy o czystość, sprzątajmy niezjedzone resztki pokarmu i dezynfekujmy karmnik (gorącą wodą, bez detergentów). W ten sposób zapobiegamy także przenoszeniu chorób i drobnoustrojów między ptakami (dla człowieka są one nieszkodliwe). Jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki – powinniśmy to robić regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do tego, że dostaną u nas jedzenie.
* Na podstawie informacji Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków: otop.org.pl/ptasie-porady/dokarmianie/czym-i-jak-dokarmiac/
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice