Rozpoczyna się rekrutacja do katowickich przedszkoli oraz szkół podstawowych. Katowice przygotowały ponad 8 tys. miejsc w przedszkolach oraz ponad 2,1 tys. miejsc w szkołach podstawowych dla wychowanków i uczniów, którzy od 1 września 2025 roku rozpoczną naukę w miejskich placówkach oświatowych.
– Czas, gdy dziecko idzie do przedszkola, a następnie rozpoczyna edukację wczesnoszkolną jest jednym z kluczowych dla jego dalszego rozwoju. To właśnie w przedszkolach i szkołach dzieci nawiązują pierwsze przyjaźnie, zdobywają wiedzę i uczą się utrzymywać relacje z rówieśnikami – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To jednak stresujący czas dla rodziców. Aby ułatwić im procedurę zapisu dzieci do przedszkola lub szkoły podstawowej oraz usprawnić cały proces rekrutacji, podobnie jak w latach poprzednich, uruchomimy formularze internetowe, które będą pomocne w wypełnieniu dokumentów niezbędnych do zgłoszenia dzieci do miejskich placówek – dodaje prezydent. Katowice przygotowały ponad 8 tys. miejsc w przedszkolach oraz ponad 2,1 tys. miejsc w szkołach podstawowych dla wychowanków i uczniów, którzy od września 2025 roku rozpoczną naukę w miejskich placówkach oświatowych.
Nabór do przedszkoli
24 lutego rozpoczął się etap składania przez rodziców deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w miejskich placówkach oświatowych. Rodzice dzieci już uczęszczających do przedszkoli mają czas do 4 marca br., aby stosowną deklarację złożyć bezpośrednio w placówkach, do których uczęszczają ich pociechy. Natomiast od 13 marca 2025 r. od godz. 11.00 możliwe będzie złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola nowych wychowanków. Wniosek, wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, należy złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru do 26 marca 2025 r. do godz. 13.00.
– Rekrutacja do miejskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzona jest na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. We wniosku o przyjęcie do takiej placówki rodzice wskazują trzy wybrane przedszkola w porządku od najbardziej do najmniej preferowanego – wyjaśnia Magdalena Floriańska, zastępczyni naczelnika wydziału edukacji i sportu w Urzędzie Miasta Katowice. – Co ważne, o przyjęciu bądź odmowie przyjęcia dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej nie decyduje kolejność zgłoszeń. W tym przypadku nie ma też tzw. rejonizacji. Zgodnie z ustawą prawo oświatowe gmina zapewnia miejsca w przedszkolach w skali całego miasta, a nie w odniesieniu do poszczególnych dzielnic – dodaje zastępczyni naczelnika.
W przypadku gdy liczba kandydatów będzie większa niż liczba wolnych miejsc w przedszkolu i oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie tzw. kryteria ustawowe:
- wielodzietność rodziny kandydata;
- niepełnosprawność kandydata;
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
- objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Każde z powyższych kryteriów ma wartość 100 pkt.
Oprócz tego, na podstawie ustawy Prawo oświatowe, miasto Katowice ustaliło kryteria, brane pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do miejskich przedszkoli:
- dzieci w wieku od 3 do 6 lat oraz dzieci odroczone od realizacji obowiązku szkolnego, zamieszkałe na terenie gminy – 64 pkt.;
- kandydat, który został poddany obowiązkowym szczepieniom ochronnym, określonym w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych lub też został zwolniony z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych – 32 pkt.;
- kandydat, którego rodzeństwo kontynuuje edukację przedszkolną w tym samym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym, edukację szkolną w tej samej szkole lub zespole szkolno-przedszkolnym – 16 pkt.;
- kandydat, którego oboje rodzice/rodzic pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w systemie studiów stacjonarnych, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą – 8 pkt.;
- kandydat, którego co najmniej jeden z rodziców jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, którego zeznanie roczne za ostatni rok podatkowy zostało złożone w urzędzie skarbowym w Katowicach – 4 pkt.;
- kandydat, który w roku szkolnym, poprzedzającym rok szkolny, na który odbywa się rekrutacja uczęszczał do żłobka – 2 pkt.
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych do konkretnych placówek nastąpi 7 kwietnia o godz. 13.00. Następnie, do 11 kwietnia do godz. 15:00 rodzice kandydatów będą zobligowani do potwierdzenia woli przyjęcia ich dziecka do przedszkola w formie pisemnego oświadczenia, a 15 kwietnia opublikowane zostaną listy kandydatów przyjętych do placówek. Jeszcze w kwietniu uruchomione zostanie postępowanie uzupełniające, które zakończy się 9 maja.
Nabór do szkół podstawowych
– W odróżnieniu od przedszkoli, rekrutacja do szkół podstawowych, ze względu na ich rejonizację odbywa się najpierw poprzez zgłoszenie woli zapisania dziecka do szkoły tzw. obwodowej, a dopiero później odbywa się rekrutacja dla uczniów, którzy chcą wybrać inną szkołę niż obwodowa. Wyjątek stanowią oddziały: sportowy/ usportowiony, artystyczny, dwujęzyczny i akademicki, na ten temat można dowiedzieć się więcej zapoznając się z ofertą katowickich szkół – podkreśla Magdalena Floriańska, zastępczyni naczelnika wydziału edukacji i sportu.
Od 10 do 19 marca do godz. 13.00 możliwe będzie zgłoszenie w systemie elektronicznym kandydata do przynależnej mu obwodowej szkoły podstawowej oraz do oddziałów: akademickiego, artystycznego, dwujęzycznego i sportowych/usportowionego na poziomie klasy I, w wybranych szkołach podstawowych (SP 20 w ZSiP nr 2; SP 11; SP 37 w ZSO nr 1; SP 33 i SP 10 w ZSP nr 24) i przekazanie podpisanego zgłoszenia (wraz z załącznikami) do tych szkół. 15 kwietnia 2025 r. zostaną opublikowane listy przyjętych kandydatów.
W przypadku dzieci, których rodzice chcą wybrać inną szkołę niż szkoła obwodowa, taka możliwość będzie istniała od 23 kwietnia do 7 maja do godz. 13.00. Należy wtedy, drogą elektroniczną wskazać maksymalnie trzy placówki zgodnie z priorytetem wyboru, a dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym przekazać do szkoły pierwszego wyboru.
Kandydaci zamieszkujący poza obwodem szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana publiczna szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami. Przyjmuje się następujące kryteria wraz z liczbą punktów:
- zamieszkanie kandydata na terenie miasta Katowice – 32 pkt;
- uczęszczanie kandydata do oddziału przedszkolnego w szkole pierwszego wyboru (dotyczy oddziałów w zespołach szkolno-przedszkolnych) – 16 pkt;
- rozpoczęcie lub kontynuowanie nauki przez rodzeństwo kandydata w kolejnym roku szkolnym w szkole wskazanej na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie – 14 pkt;
- ubieganie się o przyjęcie do klasy I w szkole położonej w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania kandydata – 4 pkt;
- rozliczanie się przez rodziców/opiekunów prawnych albo rodzica/opiekuna prawnego mieszkających/ego w mieście Katowice z podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie miasta Katowice – 2 pkt;
- wielodzietność rodziny kandydata – 1 pkt;
- niepełnosprawność kandydata – 1 pkt;
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata – 1 pkt;
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata – 1 pkt;
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata – 1 pkt;
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie – 1 pkt;
- objęcie kandydata pieczą zastępczą – 1 pkt.
21 maja 2025 r. opublikowane zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych do placówek. Od tego dnia do 26 maja do godz. 13.00 rodzice kandydata do szkoły zobowiązani są do potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do wybranej placówki w formie pisemnego oświadczenia. 2 czerwca 2025 r. nastąpi publikacja ostatecznych list dzieci przyjętych do pierwszych klas szkół podstawowych na rok szkolny 2025/26.
Nabory zarówno do przedszkoli jak i szkół podstawowych będą prowadzone za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronie:
dla przedszkoli pod adresem:
https://naborp-kandydat.vulcan.net.pl/katowice/
dla szkół podstawowych pod adresem:
https://naborsp-kandydat.vulcan.net.pl/katowice/
Szczegółowe informacje o rekrutacji do katowickich placówek oświatowych można znaleźć na stronie: Katowice.eu w zakładce Dla mieszkańca/Ucz się/Dla ucznia i rodzica/Rekrutacja.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice