Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. We wrześniu tego roku Metropolia na czele z Sosnowcem i Katowicami muszą złożyć gotowy wniosek aplikacyjny. Formalnie o tytuł ubiegać się może jedno miasto, dlatego założenie włodarzy miast metropolii jest takie, by to właśnie Katowice reprezentowały potencjał kulturalny GZM.
Jesteśmy w jednym regionie, ale mamy różną historię, powoduje, że mamy się czym chwalić, mamy co pokazywać, mamy co prezentować. Myślę, że właśnie starania o Europejską Stolicę Kultury, a mam nadzieję, że i wierzę w to bardzo mocno, że uzyskanie tego tytułu spowoduje, że nawzajem jeszcze bardziej będziemy mogli się poznawać i podziwiać te różnice, które nas łączą.
– tłumaczy prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.
Dzisiaj miasto Katowice jest tylko takim nawet nie wiem czy supportem, bo na pewno jest liderem, równorzędnie też supportem do starań tych szerokich, metropolitalnych, bo tak chcemy. Niestety przepisy prawa unijnego nam uniemożliwiają starania się jako metropolia o Europejską Stolicą Kultury, ale postanowiliśmy, że jako miasto Katowice staniemy się tym pierwszym miastem, natomiast będziemy promowali kulturę nie tylko naszego miasta, ale całego naszego obszaru metropolitalnego i to jest na pewno nasza wartość.
– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Mamy bardzo napięty kalendarz. Już w połowie września trzeba oddać aplikację konkursową, czyli dokument, w którym wskażemy na cele, jakie chcemy osiągnąć dzięki tytułowi Europejskiej Stolicy Kultury. Oczywiście, że startuje miasto, reprezentuje organizm metropolii jedno miasto, czyli Katowice, ale ta aplikacja konkursowa, całą przestrzeń kultury metropolitalnej, regionalnej. Katowice są niejako takim kapitanem czy noszą tę opaskę kapitana na boisku, w którym jest bardzo wielu innych graczy, z którymi wspólnie gramy o wspólny cel.
– objaśnia Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany od ponad 30 lat jednemu lub kilku miastom z państw Unii Europejskiej. Ośrodki, które tytuł ten otrzymują, przez cały rok stają się animatorami życia kulturalnego Unii, prezentując też swoją ofertę i dziedzictwo na arenie międzynarodowej. Otrzymanie tytułu i wsparcia finansowego jest okazją do promocji regionów i przyciągnięcia zagranicznych gości. Dotychczas tytuł ESK otrzymały dwa polskie miasta: w 2000 r. Kraków i w 2016 r. Wrocław.