na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach powstanie nowy, sześciokondygnacyjny budynek – Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii. Celem projektu jest rozwój kształcenia wyższego zorientowanego na potrzeby zielonej gospodarki oraz zniwelowanie skutków działalności przemysłowej oraz przeprowadzanej transformacji energetycznej w regionie. Zakończenie projektowania budynku zaplanowane jest na II kwartał 2024 r., natomiast oddanie budynku nastąpi planowo w 2027 r. W załączeniu przesyłam wizualizacje budynku.
Realizacja przedmiotowego projektu przyczyni się do transformacji społecznej, rynku pracy i społeczności regionów węglowych, poprzez przygotowanie i wdrożenie zintegrowanych modeli kształcenia dla osób odchodzących z górnictwa i branż pokrewnych, aktywizacji zawodowej kobiet, a także będzie wyjściem naprzeciw problemowi niedostosowania oferty edukacyjnej do zmieniających się warunków i potrzeb rynku pracy. Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii przyczyni się także do transformacji gospodarczej i środowiskowej poprzez współpracę oraz realizację wspólnych projektów z przedsiębiorstwami, sektorem B+R, działania badawczo-wdrożeniowe, ekspertyzy w zakresie dywersyfikacji działalności gospodarczej, transfer technologii oraz rozwój przedsiębiorczości.
Realizacja projektu jest elementem składowym większej koncepcji uczelni, jaką jest uruchomienie Zielonej Strefy Nauki – horyzontalnego przedsięwzięcia, wychodzącego naprzeciw potrzebom wynikającym z przeprowadzanej Sprawiedliwej Transformacji, które przyczyni się do łagodzenia jej skutków w obszarze gospodarczym, społecznym oraz środowiskowym.
Projekt ten wpisuje się w szerszy sposób myślenia o świecie akademickim oraz o uczelniach miasta i regionu, a mianowicie w ideę Zielonej Strefy Nauki. Będzie to miejsce pokazujące, że nauka przynosi korzyści społeczne oraz może uczestniczyć w przekształcaniu środowiska życia i pracy w przestrzeń zdrową i pożyteczną dla mieszkańców. – mówi prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Nowością wyróżniającą projektowany budynek jest zazieleniony, ogólnodostępny dach.
Na dach Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii będzie można zawsze wejść, przejść zielonym labiryntem i zejść z drugiej strony budynku. – mówi Aleksander Mirek, architekt, projektant budynku. Jest to idea oddania przestrzeni publicznej mieszkańcom. – dodaje.Uruchomienie Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii jest odpowiedzią na wyzwania związane z przemianą regionu, a efektem tego działania będzie złagodzenie społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków prowadzonej transformacji. W ramach projektu planowane jest stworzenie nowoczesnego Centrum Chemii wykorzystującego idee empiryzmu do kreowania impulsów społecznej, ekonomicznej i gospodarczej transformacji regionu i kraju. Patrząc z poziomu europejskiego, pozwoli to na zmniejszenie ryzyka pogłębiającego się zróżnicowania między regionami Unii Europejskiej, co w długofalowej perspektywie pozwoli na realizowanie europejskich celów dotyczących spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej.
Rozwój nauk chemicznych i biologicznych ma szczególne znaczenie dla naszego województwa, biorąc pod uwagę obecną jego sytuację. To ważny obszar badań, wdrożeń innowacji oraz kształcenia z punktu widzenia naszego regionu, z racji wielowiekowej, przemysłowej eksploatacji, która zdewastowała środowisko naturalne i zdrowie wielu pokoleń jego mieszkańców. Obecnie region stoi przed ogromnym wyzwaniem jakim jest przeprowadzana transformacja, proces przemiany gospodarki na zeroemisyjną, neutralną dla klimatu. Będzie on miał ogromy wpływ na całą społeczność regionu i wymaga działań, które wyjdą naprzeciw wyzwaniom z nim związanych.
Dziś chemię uprawia się zupełnie inaczej. – mówi prof. dr hab. Robert Musioł, Dyrektor Instytutu Chemii na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – Wcześniej było to przede wszystkim poszukiwanie nowych związków i substancji, a teraz jest to przede wszystkim racjonalne projektowanie właściwości i na tym skoncentrowane są badania prowadzone w Instytucie Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – dodaje.
Skuteczność realizacji procesu transformacji będzie silnie powiązana z jakością kapitału ludzkiego. Osiągnięcie wysokiego poziomu kapitału ludzkiego warunkowane będzie sprawną i efektywnie realizowaną edukacją na wszystkich jej poziomach. Chemiczne kierunki kształcenia oferowane przez UŚ przechodzą właśnie proces dostosowania do zmieniających się warunków i potrzeb rynku pracy. Uruchomione Centrum Chemii będzie miejscem, które oferować będzie nowoczesny pakiet edukacyjny wzbogacony o nowe kierunki i specjalności, realizowany w możliwie największym stopniu w praktyczny sposób, odpowiadający potrzebom rynku pracy. Działania te zapewnią wzrost jakości kapitału ludzkiego dla rozwijającej się gospodarki, jak również wzrost konkurencyjności naszego ośrodka akademickiego w skali krajowej i europejskiej.
Kompleks dydaktyczno-badawczy Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii to również bezpośrednia odpowiedź na rosnące potrzeby umacniania współpracy między sferą nauki i gospodarki, szczególnie w zakresie wspomagającym tworzenie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych stosowanych w ekologicznej energetyce, medycynie i farmacji, ochronie środowiska, elektronice, fotonice, przemyśle maszynowym czy też lotniczym, w tym materiałów biodegradowalnych i służących poprawie jakości życia i środowiska naturalnego.
Działania prowadzone w Centrum docelowo będą obejmowały zgłębianie istniejących i poszukiwanie nieopisanych korelacji pomiędzy właściwościami materii a jej zachowaniem w kontekście praktycznego wykorzystania, szczególnie na styku chemii i inżynierii chemicznej z nauką o materiałach, farmacją z uwzględnieniem szeroko rozumianych obszarów zdrowia i środowiska w aspekcie zielonego ładu i ograniczania wpływu zmian klimatu na jakość życia