Od 17 listopada do 7 stycznia potrwa tegoroczna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego. W prawie stu domkach handlowych swój asortyment wystawi kilkudziesięciu wystawców. Na odwiedzających jarmark czekać będą także inne atrakcje – w tym między innymi młyńskie koło.
– Katowicki Jarmark Bożonarodzeniowy przyciąga tłumy mieszkańców całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Można na nim nie tylko zrobić przedświąteczne zakupy, ale także po prostu miło spędzić czas. W tym roku bożonarodzeniowy klimat będzie można poczuć już 17 listopada. Atrakcje będą czekały na chętnych do 7 stycznia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jarmark to nie tylko budki z przeróżnym asortymentem, których będzie w tym roku prawie 100, ale także atrakcje dla całych rodzin. Nie zabraknie młyńskiego koła i stworzonego w energooszczędnej technologii LED-owej Magicznego Parku Świateł. Chcący spędzić czas bardziej na sportowo będę mogli skorzystać z lodowiska – dodaje prezydent.
Montaż jarmarku wystartował 2 listopada. Na płycie katowickiego Rynku już zaczęły pojawiać się charakterystyczne domki, w których zlokalizowane będą stoiska. W tym roku będzie ich 97.
Na stoiskach będzie można kupić zarówno produkty niezbędne do przygotowania świąt – wędliny, ryby, miody, wyroby czekoladowe, jak i inne przekąski – langosze, frytki belgijskie, podpłomyki, churrosy, placki ziemniaczane, bigos z dziczyzny, sery góralskie czy holenderskie. Wizyta na jarmarku będzie też okazją do napicia się grzanego wina czy też aromatycznej zimowej herbaty. Nie zabraknie również biżuterii, ceramiki bolesławickiej, zabawek, artykułów bożonarodzeniowych jak bombki i stroiki oraz dekoracji świątecznych z naturalnych surowców. W sumie w prawie 100 domkach handlowych sprzedaż prowadzić będzie kilkudziesięciu wystawców.
– Spacerując alejkami Jarmarku, otulonymi zapachem cynamonu i siana, odwiedzający tę przestrzeń będą mogli się przenieść w świat świątecznych tradycji. To tutaj można znaleźć unikatowe ozdoby choinkowe, ciepłe, wełniane skarpety i wyjątkowe prezenty. Każde stoisko to inna opowieść – mówi Marek Kijak z Jarmarków Śląskich. – W trakcie trwania jarmarku nie zabraknie także dodatkowych atrakcji – jak Parada Mikołajkowa czy spotkanie ze Świętym Mikołajem. Szczegółów dotyczących terminów i godzin należy szukać w mediach społecznościowych – dodaje.
Od listopada do 23 grudnia jarmark czynny będzie od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10.00 do 20.00, a w weekendy (piątek, sobota i niedziela) od 10.00 do 21.00. Strefa gastronomiczna natomiast w tym okresie będzie działała w godzinach 10.00 – 22.00. Wybrane punkty handlowe będą czynne nawet do północy.
Inaczej będą wyglądały godziny działania jarmarku w dni świąteczne. W niedzielę 24 grudnia (Wigilia) jarmark będzie czynny w godzinach od 10.00 do 14.00, w poniedziałek 25 grudnia w godzinach od 10.00 do 21.00, a we wtorek 26 grudnia od 10.00 do 21.00. Natomiast w niedzielę 31 grudnia większość stoisk będzie funkcjonowało w godzinach od 10:00 do 16:00, zaś wybrane stoiska będą czynne nawet do godziny 02.00 (1 stycznia 2024). W poniedziałek 1 stycznia zakupy będzie można zrobić od 12.00 do 20.00.
Atrakcje dla dużych i małych
Bożonarodzeniowy Jarmark to nie tylko możliwość zrobienia zakupów, ale także wiele dodatkowych atrakcji dla dużych i małych. Podobnie jak w poprzednim roku elementem jarmarku będzie Magiczny Park Świateł. W samym sercu Jarmarku znajdziemy wyjątkowy domek, który powstał we współpracy z polską manufakturą szklanych ozdób choinkowych, stworzoną przez rodzinę Huras ponad 20 lat temu. To dekoracja, gdzie nowoczesność spotyka się z tradycją.
Nie zabraknie także kojarzącego się już nierozłącznie z jarmarkiem koła młyńskiego, które zapewni rozrywkę na najwyższym poziomie. W tym roku będzie można korzystać z niego od 17 listopada do połowy lutego. Z kolei wsiadając do pociągu elektrycznego najmłodsi wyruszą w magiczną podróż po udekorowanych alejkach jarmarku. Na spragnionych kolejnych atrakcji czekała będzie Wiktoriańska Karuzela.
Lodowisko
Podobnie jak w latach ubiegłych na tych, którzy chcą rozruszać się po zjedzonych łakociach czekać będzie lodowisko. Zostanie ono uruchomione 17 listopada a zlokalizowana zostanie na ulicy Mickiewicza, tuż obok DH Skarbek. Lodowisko będzie miało wymiary 10 na 40 metrów. – Z lodowiska bezpłatnie będą mogli korzystać wszyscy posiadający swoje łyżwy. Dla osób bez własnego sprzętu będzie działała płatna wypożyczalnia łyżew – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR Katowice. Lodowisko będzie czynne w godzinach 9.00 – 21.00.
Wypożyczalnia łyżew będzie funkcjonowała od poniedziałku do czwartku w godzinach 12.00 – 20.00, w piątki w godzinach 12.00 – 21.00, natomiast w soboty i niedziele od 10.00 do 21.00. Za wypożyczenie łyżew trzeba będzie zapłacić 12 zł/h. Na takich samych warunkach możliwe będzie wypożyczenia kasku. Z kolei pingwin/miś do nauki jazdy będzie kosztował 18 zł/h.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice