W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach w dniach 24-26 kwietnia, poza licznymi prelekcjami i panelami dyskusyjnymi, miały miejsce także uroczystości wręczenia nagród. Drugiego dnia kongresu wyróżniono między innymi samorządowców na Gali TOP Inwestycje Komunalne oraz innowacyjne firmy w trakcie Gali EEC Startup Challenge.
To są dwa dla nas bardzo ważne projekty, bo TOP Inwestycje Komunalne to jest to miejsce, gdzie pokazujemy najlepsze praktyki. Jeżeli chodzi o inwestycje w samorządach. Gala Start-upowa, to znowu pokazujemy innowacyjne, ciekawe projekty biznesowe, start-upowe. Naszą misją jest, żeby tutaj na kongresie łączyć ten duży biznes, często duże korporacje, duży biznes, międzynarodowy, inwestorów właśnie ze startupami i właśnie też z samorządami. Bo z tego miksu mogą się pojawić duży i ciekawy projekt.
– Wojciech Kuśpik – pomysłodawca Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Na Gali TOP Inwestycje Komunalne wyróżniono aż trzy projekty zrealizowane w województwie śląskim. Samorządowcy odebrali nagrody za przebudowę i modernizację Planetarium Śląski Park Nauki w Chorzowie, budowę ArcelorMittal Park w Sosnowcu oraz rewitalizację zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku.
Wśród tegorocznych laureatów inwestycji są także te ze Śląska, z których jesteśmy naprawdę dumni. Ale przede wszystkim jest to podkreślenie zaangażowania samorządów w realizację projektów, często przy wykorzystaniu środków unijnych, ale także budżetowych, własnych. Przy pozyskiwaniu tych środków zawsze towarzyszy dużo emocji, a realizacja inwestycji jest spełnieniem części marzeń, ale też w dużej części przede wszystkim oczekiwań mieszkańców. I tak bez wątpienia jest. W tegorocznej edycji, gdzie wygrały te najlepsze, najciekawsze, które godne są naśladowania. A bardzo cieszy to, że autorzy czy ci, którzy wymyślili, czy zrealizowali te najlepsze inwestycje, zawitali do Katowic. Równie wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu jest Gala Start-upów. Tutaj nagradzane są te najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne, w zasadzie projekty przyszłości. Małe firm, które startują ze swoją innowacyjnością, szukają partnerów, także partnerów w biznesie, na realizację tych projektów.
– Waldemar BOJARUN – wiceprezydent Katowic
Dzisiejsza ta nagroda, otrzymana tutaj na Europejskim Kongresie Gospodarczym w konkursie Startup Challenge została nam przyznana za projekt Magly. To jest taka platforma do tworzenia w pełni spersonalizowanych interaktywnych atrakcji hotelowych. Gier edukacyjnych, które wciągają całe rodziny. Z kompletną taka innowacja na rynku hotelarskim, pod kątem atrakcji dla dzieci, które są w hotelach. Magly w tym momencie to jest tak naprawdę 5 osób. I tak też w tym momencie pracujemy, ale bardzo szybko się rozwijamy. Mamy już pierwsze dwa wdrożenia. Pierwszą grę uruchomiliśmy w hotelu Zamek Ryn, czyli w średniowiecznym hotelu, a drugie z kolei w ubiegłe Święta Wielkanocne uruchomiliśmy w hotelu SPA Bory Tucholskie, gdzie np. dzieci grając w naszą rozgrywkę uczą się o znaczeniu żywiołów, czyli woda, ziemia, ogień, powietrze w ekosystemie lasu Borów Tucholskich. Więc to bardzo taka edukacyjna gra, ale z naciskiem jednak na tą atrakcyjność dla dzieci.