Budowa nowego osiedla Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy al. Korfantego 179 osiągnęła najwyższy punkt. W związku z tym dziś, tj. 4 kwietnia na jednym z budynków zawieszono wiechę. W uroczystości wzięli udział prezydent Katowic Marcin Krupa oraz przedstawiciele wykonawcy firmy Pekabex Bet S.A. i inwestora – KTBS.
– Stan zaawansowania budowy jest zgodny z założonym harmonogramem. Już za niecały rok nowi mieszkańcy zaczną zasiedlać te budynki. Osiedle, które tu powstaje z pewnością odmieni tą część Katowic. Jestem przekonany, że nowi mieszkańcy będą zadowoleni z mieszkania w tej lokalizacji, która jest znakomicie skomunikowana z centrum naszego miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Brak zdolności kredytowej na własne „M” czy też zbyt wysokie stawki czynszu to najczęstsze problemy, z którymi muszą borykać się potencjalni mieszkańcy. Dlatego w Katowicach wychodzimy naprzeciw tym potrzebom i oferujemy różne opcje znalezienia mieszkania, nie tylko poprzez takie programy jak „Mieszkanie za remont”, ale również poprzez nowe inwestycje mieszkaniowe katowickiego TBS – dodaje prezydent.
Rozpoczęta w październiku budowa idzie zgodnie z planem
Inwestycja KTBS realizowana jest metodą prefabrykacji z uwzględnieniem rozwiązań proekologicznych. Prefabrykowane elementy budynków są wytwarzane przy użyciu niskoemisyjnego cementu, co zapewnia 20% niższy, w porównaniu z tradycyjną metodą produkcji betonowych modułów, ślad węglowy. Wykonawca stosuje także instalacje fotowoltaiczne, by samodzielnie produkować energię elektryczną dla swoich zakładów. Zastosowanie technologii modułowej nie tylko pozwala na szybką i ekonomiczną budowę, ale także wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa.
Budowa realizowana jest zgodnie z planem, a zewnętrzni obserwatorzy mogą z dnia na dzień spostrzec nowe segmenty rosnące na kolejnych z 6 stawianych budynków. Co ciekawe przy konstruowaniu nowych bloków pracują specjaliści z całej Polski.
– Bardzo dziękuję prezydentowi Katowic panu Marcinowi Krupie i prezesowi KTBS-u panu Januszowi Olesińskiemu, który podjął odważną decyzję o zastosowaniu tej innowacyjnej technologii. Dziękuję naszym pracownikom budowy i profesjonalnej ekipie monterskiej Pekabeksu, która stanęła na wysokości zadania. Realizacja montażu konstrukcji prefabrykowanej osiedla zajęła 3,5 miesiąca wliczając w to okres zimowy. Jestem z Waszej pracy i zaangażowania bardzo dumny i jestem dumny, że możemy wspierać polskie samorządy w kwestiach mieszkaniowych – mówił podczas wydarzenia Robert Jędrzejowski, prezes zarządu Pekabex S.A.
208 mieszkań w 6 budynkach
Na inwestycję przy al. Korfantego 179 składa się 6 budynków na działce o powierzchni niecałych 2 ha. Bloki będą miały od 6 do 8 kondygnacji i zmieszczą łącznie 208 mieszkań o różnej powierzchni, od kawalerek do mieszkań pięciopokojowych. Najwięcej będzie tych dwupokojowych – 91 i trzypokojowych – 84. Na osiedlu znajdzie się także plac zabaw, parking i strefa, w której mieszkańcy będą mogli spędzać czas na powietrzu. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku budowanego osiedla KTBS przy ul. Kosmicznej, osiedle nie będzie zasilane ciepłem systemowym, ale zostaną tam zamontowane pompy ciepła. Cały koszt inwestycji, której realizacja zakończy się w I kwartale 2025 r. to ok. 90 mln zł.
Do zakończenia budowy pozostał jeszcze rok
W tej chwili trwa montaż elementów prefabrykowanych, który potrwa do połowy maja br.
Na wszystkich budynkach rozpoczęto już montaż ścian działowych z jednoczesnym wykonywaniem instalacji sanitarnych oraz elektrycznych. Rozpoczęto też wstawianie stolarki okiennej, a w najbliższych tygodniach zostanie wykonane pokrycie dachu. Niebawem rozpoczną się prace elewacyjne i wykończeniowe, na właściwe miejsca trafią także pierwsze dźwigi windowe.
Katowickie TBS cały czas powiększa liczbę swoich mieszkań
– TBS buduje w tej chwili ponad 430 nowych mieszkań przy alei Korfantego oraz ulicach Kosmicznej, Mariackiej oraz Kossutha. Kiedy zakończymy te procesy inwestycyjne liczba lokali w KTBS powiększy się o niemal 20%. Trzeba jednak pamiętać, że na osiedle przy al. Korfantego wprowadzą się osoby dziś zamieszkujące zasób komunalny, dlatego że będzie ono w całości wynajęte miastu. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można szybciej i sprawniej przeprowadzić remonty budynków komunalnych wraz ze zmianą sposobu ich ogrzewania na ekologiczne – mówi prezes Katowickiego TBS, Janusz Olesiński.
Katowickie TBS posiada w swoich zasobach niemal 2,5 tys. mieszkań, a udostępniane lokale wykończone są w standardzie „pod klucz”. Spółka cały czas spotyka się z ogromnym zainteresowaniem swoimi mieszkaniami. W czasie rekordowego naboru zgłosiło się ponad 70 osób na jeden lokal.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice