Grajcie w gry!
Podróż w czasie dla wszystkich pokoleń – pamiętajcie, że to możliwe. Muzeum Historii Komputerów i Informatyki zaprasza na zwiedzanie ekspozycji (Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2, wejście od strony ul Sienkiewicza) połączone z graniem na starych komputerach w kultowe gry.
Czego się spodziewać? Rozrywki, która nie zawiedzie. Oryginalne i atrakcyjne jest już wprowadzenie – krótka opowieść o historii informatyki i o tym, jak wyglądały komputery (od starożytności po końcówkę XX wieku) oraz nośniki (wiecie, jak wygląda dyskietka, czy kojarzycie ją tylko z ikonką „zapisz”? A może chcielibyście zrobić sobie selfie w talerzu dysku twardego?). Przewodnicy Muzeum Historii Komputerów i Informatyki prześcigają się w znajdowaniu ciekawostek dotyczących eksponatów: pokazują filmowe gwiazdy, miliony dolarów, bezcenne sprzęty wydobywane z piwnic albo ocalane przed złomiarzami za walutę z wody ognistej, a także eksponaty jedyne na świecie. Każdy z oprowadzających ma swoje muzealne hobby i każdy zaraża pasją: nic dziwnego, MHKI działa dzięki wolontariuszom i miłośnikom starych komputerów.
Po sprawdzeniu, jakie niespodzianki kryje ekspozycja (złożona z kilku sal wypełnionych po brzegi komputerami z różnych lat czy automatami do gier), goście dostają czas wolny: mogą grać na wszystkich włączonych urządzeniach i próbować swoich sił w kultowych rozgrywkach. I tu włącza się duch rywalizacji: bicie rekordów i gry typu multiplayer pozwalają wyłonić zwycięzców w rodzinnych potyczkach, introwertycy mogą mierzyć się z własnymi ograniczeniami i wpisywać na listy rekordów. Joysticki i myszki z kulką, oryginalne klawiatury mechaniczne dla miłośników sprzętów gamingowych i magnetofony do wczytywania gier z kaset: czar dawnych komputerów to coś, czemu nie oprą się dzieci ani ich rodzice czy dziadkowie. W Muzeum Historii Komputerów i Informatyki nie trzeba sobie wyobrażać, jak wyglądały elektroniczne rozrywki i działanie na komputerach przed dekadami. Wszystko można samodzielnie przetestować, wpisać prosty program w Basicu, albo przekonać się, jak pracowało się na komputerach, kiedy te jeszcze nie były osobiste. A do tego zrobić mnóstwo zdjęć, nagrać filmiki i… zostać z ekipą oryginałów, którzy wyjątkowo mocno starają się ocalać zdobycze informatyki i przekazywać wiedzę kolejnym pokoleniom.
Ekspozycja Muzeum Historii Komputerów Informatyki to kilka tematycznych sal, między innymi diorama programowanych rejestratorów cyfrowych PRS 4, centrum obliczeniowe z działającymi Odrami 1305, sala komputerów ośmiobitowych (w tym Atari, Commodore, Acorn, Apple II, ZX Spectrum i inne), sala automatów do gier i inne. Na zwiedzanie osoby indywidualne Muzeum zaprasza w soboty o 12:00 oraz o 15:00 (można między innymi skorzystać z biletu rodzinnego 2+2). Grupy zorganizowane mogą ustalać terminy po umówieniu przez stronę internetową www.muzeumkomputerow.edu.pl.