Katowice ponownie dają mieszkańcom możliwość realizacji ich pomysłów z finansowym wsparciem miasta w ramach Inicjatywy Lokalnej. W latach 2013–2023 mieszkańcy zrealizowali 698 pozytywnie zaopiniowanych pomysłów. Ich łączny koszt wyniósł ponad 7,3 mln zł. Propozycje na 2025 rok mieszkańcy mogą przesyłać do 15 listopada.
– Inicjatywa lokalna to obok budżetu obywatelskiego sprawdzony instrument włączania się katowiczanek i katowiczan w kształtowanie przestrzeni publicznej oraz wzmacniania sąsiedzkiego współdziałania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To narzędzie społecznej aktywizacji nie spełniałoby swojej funkcji bez pomysłów i zaangażowania mieszkańców, którzy są kluczem do jego sukcesu. To przede wszystkim mieszkanki i mieszkańcy Katowic tworzą i rozwijają nasze miasto, a znając potrzeby lokalnych społeczności, chętnie korzystają m.in. z inicjatywy lokalnej, bo widzą efekty swojego zaangażowania – dodaje prezydent.
Nabór wniosków na 2025 r. trwa do 15 listopada. Wnioski można zgłaszać w formie papierowej oraz elektronicznej, przy czym należy pamiętać, że opinia rady dzielnicy, której dotyczy dana inicjatywa, jest jednym z kryteriów oceny.
W inicjatywie lokalnej ważny jest nie tylko pomysł, który odpowiada na potrzeby mieszkańców, ale także aktywne zaangażowanie np. poprzez pracę społeczną. To istotne zarówno przy ocenie wniosku, jak i podczas realizacji projektu. – W 2023 r. w ramach 138 zrealizowanych inicjatyw mieszkańcy wykazali się ogromnym zaangażowaniem w różne działania organizowane w przestrzeni naszego miasta. W ramach tej ostatniej zrealizowanej edycji wnieśli oni olbrzymią liczbę 32 495 godzin pracy społecznej – przypomina Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.
Na 2024 r. mieszkańcy zgłosili 225 pomysłów, z czego do realizacji trafiło 169 inicjatyw z dofinansowaniem 1 mln zł. Są one obecnie w trakcie realizacji i mieszkańcy mogą korzystać z ich efektów. Największą aktywnością wykazali się mieszkańcy Szopienic i Burowca – zgłosili 28 inicjatyw, a następnie Ligoty-Panewnik, skąd wpłynęło ich 22, Giszowca – 20, Załęża – 19, Zawodzia – 18, Piotrowic i Ochojca – 16. Inicjatywy są adresowane do osób w różnym wieku, a wśród pomysłów jest mnóstwo zajęć aktywizujących i integrujących mieszkańców czy też o charakterze edukacyjnym, np. warsztaty artystyczne i rękodzielnicze, konkursy poetyckie, lingwistyczne i historyczne oraz organizacja pikników rodzinnych.
– Inicjatywa Lokalna to znakomite narzędzie wspierające oddolne działania katowiczan. Po realizacji inicjatyw sportowych, edukacyjnych oraz ekologicznych, z całą pewnością mogę stwierdzić, że warto spróbować swoich sił. Dzięki zrealizowanym projektom można zdobyć doświadczenie w zarządzaniu projektami, współpracy z organizacjami i instytucjami, organizacji wolontariatu akcyjnego, promocji, a także pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych oraz partnerów – mówi Piotr Łączniak, wnioskodawca m.in. projektu „Nie zabiegaj radości”.
Więcej informacji, w tym wzór wniosku, jest dostępnych na stronie internetowej Urzędu Miasta Katowice: katowice.eu, w dziale „Dla Mieszkańca”, zakładka „Inicjatywa Lokalna”. Informacje można uzyskać również, dzwoniąc pod nr tel. 32 259 31 18 lub drogą mailową: inicjatywalokalna@katowice.eu.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice