Prezydent Katowic powołał nową pełnomocnik ds. seniorów. Została nią Aleksandra Musioł, która 4 marca z rąk prezydenta Marcina Krupy odebrała stosowne dokumenty.
Pełnomocnik ds. seniorów został w Katowicach powołany po raz pierwszy w 2019 roku. Przez wiele lat stanowisko to piastowała dr Helena Hrapkiewicz. Teraz funkcję tę przejęła Aleksandra Musioł.
– Katowice to miasto pełne energii i inicjatyw, w którym dużą rolę odgrywają seniorzy. Ich wiedza, doświadczenie i zaangażowanie sprawiają, że nasze miasto staje się jeszcze bardziej przyjazne i otwarte na potrzeby mieszkańców w każdym wieku. Cieszę się, że tak aktywnie uczestniczą w życiu społecznym, dzieląc się swoją mądrością i pasją. Dlatego z radością witam nową pełnomocnik ds. seniorów w Katowicach – panią Aleksandrę Musioł! To osoba znana ze swojego zaangażowania i pracy na rzecz mieszkańców. Jestem przekonany, że jej doświadczenie i determinacja przyczynią się do tego, by Katowice stawały się jeszcze bardziej dostępne i przyjazne dla starszych osób. Działania na rzecz seniorów to inwestycja w przyszłość nas wszystkich – tworzymy miasto, w którym każdy, niezależnie od wieku, czuje się ważny i doceniony – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Do zadań nowo powołanej pełnomocnik należy:
-
Analiza potrzeb seniorów miasta Katowice, określanie ich priorytetów, inicjowanie działań służących zaspakajaniu tych potrzeb oraz przygotowywanie projektów programów skierowanych do seniorów, monitorowanie ich realizacji, a także przedstawianie wniosków władzom miasta Katowice.
-
Podejmowanie działań oraz koordynowanie, monitorowanie i udział w przedsięwzięciach, których realizacja będzie wpływała na poziom i jakość życia osób w wieku senioralnym.
-
Współudział w tworzeniu i aktualizacja bazy danych oraz upowszechnianiu informacji o inicjatywach, projektach i przedsięwzięciach adresowanych do osób starszych, doradztwo i upowszechnianie informacji o sposobach oraz trybie załatwiania spraw osób starszych.
-
Podejmowanie interwencji w istotnych sprawach osób starszych będących we właściwości innych wydziałów Urzędu Miasta Katowice lub jednostek organizacyjnych.
-
Reagowanie na wszelkie przejawy dyskryminacji seniorów.
-
Pełnienie roli konsultacyjnej w przedsięwzięciach, których realizacja wpływa na poziom i jakość życia osób starszych, współpraca z Radą Seniorów oraz innymi Radami, których praca związana jest z poprawą jakości życia osób starszych.
-
Współpraca z komórkami Urzędu Miasta w Katowicach, organizacjami pozarządowymi i instytucjami zajmującymi się tematyką senioralną, tj.: Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Katowicach, klubami seniora, dziennymi domami pomocy społecznej, uniwersytetami trzeciego wieku, klubami seniora, w tym przy spółdzielniach mieszkaniowych, seniorami niezrzeszonymi.
-
Organizowanie spotkań poświęconych sprawom osób starszych, sporządzanie wniosków z tych spotkań i przedkładanie ich odpowiednim adresatom do realizacji.
-
Udział w przedsięwzięciach, uroczystościach i wydarzeniach związanych z tematyką osób w wieku senioralnym.
-
Podejmowanie działań na rzecz integracji międzypokoleniowej oraz na rzecz współpracy seniorów z młodzieżą i dziećmi.
-
Prowadzenie działań mających na celu szeroko rozumianą edukację o starości w celu zmiany stereotypowego sposobu myślenia o tym okresie życia.
-
Zbieranie i analiza danych statystycznych dotyczących seniorów.
-
Propagowanie w mediach problematyki senioralnej.
-
Współpraca związana ze zlecaniem organizacjom pozarządowym zadania pn. „Integracja i aktywizacja osób starszych, w tym kombatantów i osób represjonowanych”.
-
Współpraca w realizacji zadań Miejskiego Programu „Katowicki senior w mieście na lata 2022-2027” – doradztwo i konsultacje zakresu zadań planowanych do realizacji w danym roku, konsultacje projektów dokumentacji konkursowych.
– Serdecznie dziękuję prezydentowi Marcinowi Krupie za zaufanie. Sama jestem seniorką, współpracowałam ze stowarzyszeniem Revita, przez wiele lat opiekowałam się także własnymi rodzicami, dlatego tematy związane z tą częścią życia są mi bardzo dobrze znane. Już w tej chwili Katowice oferują seniorom różnego rodzaju wsparcie – w zakresie badań profilaktycznych, zajęć sportowych czy wydarzeń kulturalnych, w których osoby starsze mogą uczestniczyć. Ja bardzo chcę zająć się integracją międzypokoleniową. Jako były wieloletni nauczyciel mam świadomość tego jak duży potencjał drzemie w młodych ludziach, którzy są kreatywni i chętnie działają w ramach wolontariatu. Te dwie siły, czyli seniorów i młodych ludzi trzeba zachęcić do wspólnych działań – mówi Aleksandra Musioł, nowa pełnomocnik ds. seniorów.
Aleksandra Musioł w latach 2002-2007 pełniła funkcję wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach, natomiast w latach 2007-2024 była dyrektorem tej placówki.
W Katowicach na politykę senioralną w latach 2015–2024 przeznaczono ponad 400 mln zł. Miasto realizuje szereg działań skierowanych do seniorów, w tym m.in.:
Projekt „Zepsuło się? Nie działa? Złota rączka dla seniora” – celem projektu jest podniesienie oraz poprawa jakości życia poprzez zapewnienie seniorom dostępu do bezpłatnych usług w zakresie drobnych napraw domowych. Z usług „Złotej rączki” mogą korzystać seniorzy, którzy ukończyli 65 rok życia (osoby samotne, gospodarstwa 2 osobowe), którym często trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie zawsze mogą liczyć na wsparcie bliskich osób.
Kluby Seniora w Katowicach – miejsca spotkań seniorów, gdzie mogą aktywnie i ciekawie spędzać czas oraz rozwijać swoje pasje i zainteresowania. W programie m.in.: spotkania towarzyskie, warsztaty, zajęcia informatyczne, spotkania prozdrowotne, spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia fizyczne, wyjazdy integracyjne oraz wiele innych ciekawych zajęć.
„Katowicka Srebrna Książka dla Seniora” – dowóz książek, audiobooków, czasopism i czytaków prosto do domu. Usługa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród katowickich seniorów.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice