W Katowicach powstała kolejna edycja Kalendarza Trzech Religii: Żydzi, Chrześcijanie, Muzułmanie, który od 2013 roku służy jako szczególne narzędzie do budowania dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Projekt, będący owocem współpracy i wzajemnego szacunku, łączy społeczności wyznaniowe miasta Katowice oraz podkreśla znaczenie wspólnego dziedzictwa kulturowego.
– Już po raz trzynasty Kalendarz Trzech Religii: Żydzi, Chrześcijanie, Muzułmanie zagości w wielu katowickich domach i mieszkaniach. Tegoroczny kalendarz wpisuje się w 10 rocznicę włączenia Katowic do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. To ważne dla nas wyróżnienie ze względu na fakt, że muzyka nie zna granic i ma moc wznoszenia się ponad uprzedzenia, burząc jednocześnie bariery językowe czy kulturowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To doskonały fundament dla międzywyznaniowego dialogu, który niezmiennie od trzynastu lat, przy udziale Katowic jest promowany właśnie na kartach tego Kalendarza – dodaje prezydent.
Narzędzie dialogu
Kalendarz jest opracowywany przez przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich i religii: Kościoła Katolickiego, Greckokatolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i społeczności muzułmańskiej. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego jako partner projektu, odpowiada za stronę merytoryczną Kalendarza, wspierając inicjatywę swoją wiedzą i doświadczeniem.
– Dzięki Kalendarzowi Trzech Religii, jako Katowice jesteśmy zauważani m.in. po za granicami naszego kraju. To efekt tego, że treści zawarte w Kalendarzu tłumaczone są w nim również na język angielski. Co szczególnie istotne, Kalendarz Trzech Religii stworzył swego rodzaju środowisko ludzi skupionych wokół tego wydawnictwa, których możemy nazwać ambasadorami dialogu międzywyznaniowego – mówi dr Mariola Kozubek, prof. UŚ, współzałożycielka i redaktor naczelna Kalendarza Trzech Religii (KTR.)
To trzynasta edycja Kalendarza, tym razem wydanego na rok 2025 według kalendarza gregoriańskiego, czyli 5785/86 dla Żydów oraz 1446/47 dla muzułmanów. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony mieszkańców tegoroczny nakład został zwiększony o 1 tys. egzemplarzy i wynosi 6 tys. W realizacji projektu istotną rolę odgrywa zaangażowanie miasta Katowice, które wspiera tę inicjatywę, podkreślając jej znaczenie dla promowania dialogu międzykulturowego oraz budowania tożsamości Katowic jako miasta różnych wyznań. Wydawnictwo oprócz funkcji kalendarza z zaznaczeniem również świąt religijnych, zawiera również szereg informacji na temat roli muzyki w różnych wyznaniach.
Dystrybucja Kalendarz Trzech Religii
Kalendarz dystrybuowany jest przez poszczególnych jego twórców, także poza granice naszego kraju. Wydawnictwo jest dostępne bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach (Rynek 13) oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Jordana 18.
Na temat Kalendarza wypowiedzieli się również konsultanci i eksperci Kalendarza Trzech Religii:
– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy angażują się w powstanie Kalendarza Trzech Religii. To znakomite narzędzie edukacyjne pokazujące wielkie kulturowe bogactwo tych trzech wielkich religii. To wydawnictwo jest wspaniałym przykładem stwierdzenia, że muzyka łączy, nie tylko duchowo – mówi ks. bp Marian Niemiec, przedstawiciel Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
– To już trzynaście lat naszej wspólnej pracy nad budowaniem międzyreligijnej wspólnoty. Jest to coś co wypływa z historii Katowic i jest z tym miastem nierozerwalnie związane, bo przecież od samego początku istnienia Katowic było to miejsce nie tyle tolerancji co wręcz przyjaźni i zrozumienia – tłumaczy Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.
– Zawsze kiedy wyjeżdżam za granicę zabieram ze sobą Kalendarz Trzech Religii, który jest swego rodzaju wizytówką tego, co tutaj w Katowicach i na Śląsku robimy dla tolerancji i akceptacji – powiedział Imam dr Jabbar Koubaisy, dyrektor Centrum Kultury i Dialogu w Katowicach, delegat ds. dialogu międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w Polsce.
– To, że spotykamy się dzisiaj w atmosferze przyjaźni jest wynikiem tego, że do naszej pracy przy powstawaniu Kalendarza podchodzimy z nastawieniem cechującym się wiarą, nadzieją i miłością. To co łączy w sobie te trzy elementy jest również wyznacznikiem muzyki, która jak wiadomo łączy nie tylko pokolenia, ale całe narody czy wręcz ludzkość. To piękny temat na Kalendarz Trzech Religii – podsumował prof. dr hab. Krzysztof Wieczorek, filozof z Uniwersytetu Śląskiego.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice