Zakończyła się instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach pięciu budynków katowickich Ochotniczych Straży Pożarnych. To obiekty znajdujące się w zasobie Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Dzięki temu OSP czerpią energię ze słońca, co jest i ekologiczne, i ekonomiczne.
– Dzisiaj pozyskiwanie energii z ekologicznych źródeł to bardzo popularny trend. Do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń, dzięki czemu oddychamy czystszym powietrzem, przy jednoczesnym zmniejszeniu rachunków za energię elektryczną, co jest niezwykle istotne w dobie rosnących cen energii – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Łącznie na pięciu budynkach katowickich OSP zostało zamontowanych 219 paneli za łączną kwotę blisko 310 tys. zł. – dodaje prezydent.
Liczba zamontowanych paneli została dostosowana do możliwości technicznych danego budynku. Każdy pojedynczy panel ma moc 410 W. Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na budynkach OSP przy: ul. Strzelców Bytomskich 33 w Dąbrówce Małej (70 paneli), ul. Szarych Szeregów 62 w Kostuchnie (28 paneli), ul. Uniczowskiej 64 w Podlesiu (38 paneli), ul. Morawa 119a w Szopienicach (58 paneli) oraz ul. Grota-Roweckiego 20a w Zarzeczu (25 paneli). Ich montaż odbył się w ramach programu Ekoremiza finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wszystkie instalacje zostały już podłączone do sieci i działają.
199 ofert wpłynęło w przetargu na montaż paneli
Łącznie w przetargach na fotowoltaikę dla pięciu katowickich Ochotniczych Straży Pożarnych wpłynęło 199 ofert – od 31 ofert dotyczących inwestycji w Kostuchnie do aż 46 ofert na realizację zadania w Szopienicach-Burowcu. Firmy, z którymi podpisano umowy zobowiązane były do opracowania stosownej dokumentacji oraz uzyskania pozwoleń niezbędnych do realizacji zadania, dostarczenie paneli, ich montaż i uruchomienie instalacji.
– Rozwój OSP jest możliwy dzięki inwestycjom. Panele fotowoltaiczne, które pojawiły się na budynkach katowickich OSP przyczynią się nie tylko do zmniejszenia kosztów funkcjonowania, ale także mają wymiar ekologiczny. Zaoszczędzone w ten sposób fundusze można będzie przeznaczyć na inne ważne cele, które wspomogą działalność OSP – podkreśla Krzysztof Beczała prezes zarządu OSP Katowice-Zarzecze.
Katowice są jednym z nielicznych miast w Polsce, które w tak szerokim zakresie utrzymują i finansują działalność 5 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Łącznie w latach 2015-2023 przeznaczono na ten cel 23 mln zł, a środki wydatkowano m.in. na utrzymanie obiektów, badania specjalistyczne strażaków, ekwiwalent za udział w akcjach ratowniczych czy specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Miasto Katowice jest właścicielem wszystkich obiektów, w których działają jednostki OSP.
OSP wsparciem dla Państwowej Straży Pożarnej
Ochotnicza Straż Pożarna stanowi duże wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej w działaniach ratowniczych oraz stanowi ważny element lokalnych społeczności, integrując mieszkańców i dając im możliwość wspólnych spotkań. Ochotnicze Straże Pożarne towarzyszą Katowicom niemal od początku historii miasta. Pierwsza straż pożarna, wtedy jako Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratunkowej, została założona w 1875 r., a więc 10 lat po uzyskaniu przez Katowice praw miejskich. W 1903 roku Rada Miejska podjęła decyzję o powołaniu straży zawodowej i zapewnieniu jej niezbędnej infrastruktury, w postaci nieruchomości, sprzętu oraz środków na utrzymanie strażaków. Dziś w mieście oprócz Państwowej Straży Pożarnej działa 5 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które mogą liczyć na wsparcie i pomoc katowickiego samorządu.
Katowickie jednostki to OSP Dąbrówka Mała, OSP Kostuchna, OSP Podlesie, OSP Szopienice, OSP Zarzecze, a służy w nich łącznie około 460 druhen i druhów, spośród których 208 to czynni ratownicy, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice