Kato Science Corner zaprasza w podróż do złotej ery gier video! Retro Games Corner przeniesie uczestników w czasie, oferując dużą dawkę nostalgii i niezapomnianych emocji. Moc atrakcji czeka na chętnych już 8 lutego, tuż przed 12. turniejem Intel Extreme Masters w Katowicach!
– Katowice uznawane są za jedną ze stolic e-sportu. Wszystko dzięki organizacji finałów Intel Extreme Masters. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że w mieście istnieje także Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. To miejsce, które udowadnia, że 30 lat w informatyce to tyle co trzy wieki w architekturze. Tak dynamicznie zmienia się technologia w zakresie komputerów. Tuż przed 12 finałem Intel Extreme Masters zapraszamy wszystkich do Kato Science Corner, które mieści się na rogu ulicy Pocztowej i Młyńskiej, gdzie będzie można zagrać na komputerach sprzed lat! – zachęca Marcin Krupa, prezydent Katowic.
W czwartek 8 lutego w punkcie Kato Science Corner odbędzie Retro Games Corner. Jest to darmowe wydarzenie towarzyszące Inter Extreme Masters oraz promujące Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024, które pozwoli zobaczyć jak kiedyś wyglądały gry video. Atrakcje będą czekały od godziny 10.00 do 18.00.
Czym w ogóle jest retro gaming?
Retro gaming to hobby polegające na graniu w stare, klasyczne gry. Zazwyczaj są to gry video, które wydawane były zarówno na komputery, jak i konsole oraz automaty. Klasycznie grami „retro” określa się produkcje gier, które powstały w pierwszych dekadach istnienia video-rozrywki, tj. w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i wczesnych latach dziewięćdziesiątych.
– Gry wideo ciągle trzeba trochę odczarowywać z odium miałkiej intelektualnie rozrywki. Takie wydarzenie jak nasze ma pokazywać, że gry mogą pełnić wiele istotnych funkcji w mieście – mogą uczyć, mogą bawić, mogą być przyczynkiem do ciekawej rozmowy. Wpadajcie pograć i pogadać – mówi Przemek Sołtysik, jeden z organizatorów wydarzenia.
Jedną częścią retro gamingu są gry, drugą zaś sprzęt, na który zostały one stworzone. Z tego powodu hobby to w większości powiązane jest z jego zbieraniem. Tak jak w przypadku gier, głównym kryterium określającym sprzęt jako „retro” jest wiek. Retro komputerami i konsolami są więc wszelkie wytwory powstałe przed jedną bądź kilkoma dekadami – tj. wszelkie konstrukcje 8, 16 czy 32 bitowe.
Czego można spodziewać się podczas wydarzenia?
Podczas Retro Games Corner będzie można samemu pograć w retro gry video. Udostępniony w tym celu zostanie oryginalny sprzęt z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Możliwe będzie także obejrzenie animacji w Najmniejszym Kinie Świata – Ars Independent, dzięki współpracy z Katowicami – Miastem Ogórdów. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie DJ Ace Man ze swoim setem utworów w stylu chiptune, video games czy muzyki elektronicznej. Chętni będą mogli wziąć również udział w dyskusji poświęconej Game Dev`owi w Katowicach. Aby nie zapominać o czwartkowym święcie, nie zabraknie także pączków.
Wszystkich zaciekawionych wydarzeniem zachęcamy do wzięcia udziału. Wstęp jest bezpłatny.
Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024
Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej miano to nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W dniu 22 grudnia 2021 r. podpisana została umowa Konsorcjum Akademickiego „Katowice-Miasto Nauki”, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako Lider Konsorcjum oraz Miasto Katowice – Strategiczny Partner Konsorcjum.
14 września 2023 r. u zbiegu ulic Pocztowej i Młyńskiej, bezpośrednio przy katowickim rynku, została oficjalnie otwarta przestrzeń Kato Science Corner, służąca rozpowszechnianiu idei Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Przestrzeń jest miejscem organizacji spotkań, prelekcji, warsztatów, jak również briefingów miejskich oraz działania MetroLabu GZM. Do tej pory w ponad 200 wydarzeniach organizowanych w Kato Science Corner wzięło udział nieco ponad 3 tys. osób. Opiekę merytoryczną nad programem KSC od 16 października sprawuje Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice