W Katowicach zakończyła się warta 2,9 mln zł kompleksowa modernizacja boisk przy Szkole Podstawowej nr 54 im. Marii Konopnickiej w Giszowcu. Odnowiona przestrzeń będzie przede wszystkim służyła uczniom placówki, ale po godzinach zajęć lekcyjnych oraz w wakacje będzie dostępna również dla pozostałych mieszkańców.
– Inwestycje w infrastrukturę sportową to zawsze inwestycje w zdrowie mieszkanek i mieszkańców. W tym roku Giszowiec obchodzi rocznicę 120-lecia powstania, więc nie ma lepszej formy uczczenia tego pięknego jubileuszu niż inwestując w ten sposób w kolejne pokolenia Giszowianek i Giszowian – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji. Jestem przekonany, że młodzi mieszkańcy Giszowca oraz ich rodzice będą dbali o ten kompleks, dzięki czemu będzie on długo służył również kolejnym pokoleniom – dodał prezydent.
Prace budowlane ruszyły jesienią ubiegłego roku, po zawarciu umowy 25 września 2025 r., i zakończyły się zgodnie z planem 31 maja 2026 r. Sercem nowego kompleksu jest boisko do piłki nożnej o wymiarach 34,5 m x 68 m. Zastosowano na nim tzw. murawę bezzasypową – rozwiązanie to nie wymaga użycia tradycyjnego granulatu gumowego czy piasku kwarcowego. Zapewnia doskonałą amortyzację, błyskawicznie schnie i eliminuje problem przemieszczania się podłoża oraz uciążliwego pylenia.
W skład zmodernizowanego obiektu wchodzą również boisko do siatkówki z bezpieczną nawierzchnią poliuretanową oraz dwa boiska do streetballu (koszykówka 3×3) o wymiarach 15 m x 11 m każde, również pokryte poliuretanem. Do tego dochodzą 6-metrowe piłkochwyty skutecznie oddzielające poszczególne strefy gry. Natomiast automatyczne oświetlenie LED z zabezpieczającymi ochraniaczami na słupach, umożliwi grę także po zmroku.
Dotychczasowe stare schody terenowe zastąpiono nowoczesną pochylnią, likwidując bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnościami czy rodziców z wózkami. W ramach inwestycji wykonano wygodne przejście dla mieszkańców osiedla, a przy obiekcie zamontowano stojaki rowerowe. Po godzinach zajęć lekcyjnych kompleks będzie ogólnodostępny dla wszystkich chętnych. Wokół boisk przeprowadzono także rekultywację miejskich trawników.
– Remont boisk przy SP 54 to inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców dzielnicy. W roku szkolnym korzystać z nich będą uczniowie oraz przedszkolaki natomiast to co na pewno jest ważne dla pozostałych mieszkańców dzielnicy to fakt, że z boisk będą oni mogli korzystać po godzinach lekcyjnych, a jak wiadomo wakacje za pasem – powiedział Aleksander Panek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16 w skład, którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 54 w Katowicach.
Jednak wizualna metamorfoza to tylko część wykonanej pracy. Pod ziemią zrealizowano potężny zakres robót inżynieryjnych: od korytowania, przez niwelację poziomów, po stworzenie zaawansowanego systemu odwodnienia.
Aby uchronić nowy obiekt przed aktami wandalizmu i zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom, Centrum Usług Wspólnych jest w trakcie przygotowania procedury przetargowej na instalację systemu monitoringu obejmującego teren boisk. Nowe kamery zostaną zintegrowane bezpośrednio z systemem monitoringu miejskiego.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice
