Marcin Krupa, prezydent Katowic przekazał Radzie Miasta Katowice projekt uchwały w sprawie ustanowienia trzech drzew pomnikami przyrody. Dzięki temu pod szczególną ochroną znajdą się kolejne wyjątkowe okazy drzewostanu o dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Jedno z drzew, grab pospolity rosnący w dzielnicy Murcki, otrzyma imię „Trudzia” – na cześć zasłużonej mieszkanki dzielnicy.
– Dbanie o środowisko naturalne w obszarze miejskim jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego poziomu jakości życia mieszkańców. Dlatego w Katowicach w ostatnich latach realizowaliśmy liczne projekty zapewniające dostęp do zielonych przestrzeni katowiczankom i katowiczanom. W ubiegłym roku zakończyliśmy zagospodarowanie na nowo terenów m.in. parku Wełnowieckiego, doliny rzeki Ślepiotki, parku przy ul. Wantuły czy w okolicy ulic Leopolda i Bohaterów Monte Cassino. Do tego wprowadziliśmy dodatkową zieleń do centrum Katowic, to nasadzenia na al. Korfantego, Warszawskiej czy Dworcowej, a na przełomie marca i kwietnia wykonaliśmy nasadzenia blisko 1,2 tys. drzew w różnych częściach Katowic – wymienia Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Z drugiej strony dbamy o istniejącą zieleń, i tu spory udział mają mieszkańcy m.in. poprzez zgłaszanie zadań do Zielonego Budżetu. To również społeczne zaangażowanie na rzecz np. ustanawiania pomników przyrody. Przychylając się do tych głosów przekazałem do Rady Miasta Katowice projekt uchwały nadającej ten status kolejnym trzem katowickim drzewom – dodaje prezydent.
W przypadku podjęcia uchwały przez Radę Miasta Katowice do grona pomników przyrody dołączą dwa dęby szypułkowe, pierwszy o obwodzie pnia 455 cm, rosnący przy ul. Gen. Grota-Roweckiego w dzielnicy Zarzecze, oraz drugi – o obwodzie pnia 370 cm – przy ul. Franciszkańskiej w Ligocie. Trzecim pomnikiem przyrody zostanie grab pospolity o obwodzie 371 cm, rosnący przy ul. Leśników w parku Murckowski, któremu nadane zostanie imię „Trudzia”.
Pomnik „Trudzia” będzie wyjątkowym symbolem pamięci o Pani Gertrudzie Prasoł – lokalnej działaczce społecznej, miłośniczce kultury śląskiej, artystce, edukatorce i liderce wielu wydarzeń kulturalnych, znanej z występów m.in. w zespołach „Murckowianki” i „Podlesianki”. Nazwanie drzewa jej imieniem to wyraz uznania za jej nieoceniony wkład w życie dzielnicy.
– Przygotowanie projektu uchwały zostało poprzedzone pozytywną opinią dendrologiczną wykonaną przez certyfikowanego rzeczoznawcę, co potwierdziło bardzo dobry lub dobry stan zdrowotny i unikalne cechy drzew. Dodatkowo kwestia została uzgodniona z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Katowicach – mówi Grzegorz Mazurkiewicz, naczelnik wydziału kształtowania środowiska w Urzędzie Miasta Katowice.
Ustanowienie drzew pomnikami przyrody oznacza m.in. wprowadzenie zakazu ich niszczenia i przekształcania, umieszczania na nich tablic reklamowych czy prowadzenia niekontrolowanych prac ziemnych wokół drzew. Głosowanie Rady Miasta Katowice nad tą uchwałą powinno się odbyć na najbliższej sesji, jeszcze w tym miesiącu. Uchwała wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Po tym okresie będzie możliwe zamontowanie stosownych tabliczek informujących, że drzewa te są pomnikami przyrody.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice