„Wszyscy, z definicji jesteśmy konsumentami”. Te słowa 15 marca 1962 r. wypowiedział ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, John F. Kennedy prezentując projekt ustawy o prawach konsumentów. To właśnie dlatego 15 marca co roku obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta.
– Jeśli mamy problem z wadliwym sprzętem, nieuczciwym sprzedawcą lub otrzymaliśmy nietrafiony prezent i nie wiemy co dalej, warto skontaktować się z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów. Ponad 2151 porad w 2023 roku świadczy o tym, że wielu mieszkańców chętnie z tych konsultacji korzysta. 15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta, dlatego przypominamy, gdzie i jak mieszkańcy Katowic mogą uzyskać poradę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Każdy z nas jest konsumentem. Codziennie zawieramy mniejsze lub większe umowy dokonując zakupów spożywczych, oddając auto do naprawy, płacąc za zakupy online czy nawet podczas wizyty u fryzjera. Do zadań miasta należy m. in. dbanie o ochronę konsumentów. Realizuje je Miejski Rzecznik Konsumentów.
– Każdy ma prawo korzystania z bezpłatnych porad i informacji prawnej, a także otrzymania pomocy w przypadku sporu z przedsiębiorcą. Rzecznik ma możliwość wystąpić do przedsiębiorcy w imieniu konsumenta i wskazać obowiązki stron wynikające z przepisów prawa, aby doprowadzić do polubownego zakończenia sporu, z uwzględnieniem interesu konsumenta – podkreśla Katarzyna Daab-Borkowska, miejska rzeczniczka konsumentów w Katowicach.
W Katowicach mieszkańcy coraz chętniej korzystają z porad rzecznika. W 2023 roku do MRK wpłynęło 369 spraw, w 227 rzecznik wystąpił do przedsiębiorcy. W pozostałych sprawach, po dokonaniu analizy dokumentacji, rzecznik udzielił odpowiedzi konsumentom lub, w przypadku gdy konsument nie był mieszkańcem Katowic, odpowiednio przekierował jego wniosek do właściwego ze względu na zamieszkanie Powiatowego lub Miejskiego Rzecznika Konsumentów. W ponad 60% przypadków roszczenia reklamacyjne konsumenta zostały uznane lub przedsiębiorca zaproponował inną formę rozwiązania sporu. Ponadto w komórce MRK konsumentom udzielono 2151 porad osobiście lub telefonicznie, z czego 2012 porad udzielono mieszkańcom Katowic – 139 konsumentom z innych miast. Wysłanych zostało 235 odpowiedzi na zapytania przesłane na skrzynkę mailową. Najwięcej spraw zgłaszanych do rzecznika dotyczy reklamacji odzieży, obuwia, mebli czy sprzętów AGD. Dużym i trudnym problemem jest odstąpienie od umów zawartych na pokazach handlowych, na których konsumenci pochopnie decydują się na zakup towarów czy usług medycznych.
Miejski Rzecznik Konsumentów dostępny jest pod numerem telefonów 32 259 3946 i 32 259 3905. Preferujący drogę elektroniczną mogą kierować zapytania na adres mrk@katowice.eu. Informacje dla konsumentów można także znaleźć na stronie internetowej miasta Katowice pod adresem www.katowice.eu/mrk. Korespondencję do Miejskiego Rzecznika Konsumentów należy kierować na adres: 40-098 Katowice, ul. Młyńska 4.
2024 rokiem Edukacji Finansowej
Z okazji roku Edukacji Finansowej, w Światowy Dzień Konsumenta, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczyna kampanię społeczną „Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj!”. W ramach kampanii przygotowane zostały m.in. spoty, które ostrzegają przed fałszywymi inwestycjami w waluty, kryptoaktywa, weksle, akcje (np. dużych firm) lub obligacje. W materiałach promocyjnych pojawiają się osoby znane i lubiane, których bezprawnie wykorzystywany wizerunek ma zwrócić uwagę oraz zwiększyć wiarygodność fałszywej inwestycji. Kampania ostrzega przed utratą środków finansowych i przypomina, że inwestowanie zawsze jest powiązane z ryzykiem.
Ważne informacje dla konsumentów
Na stronie internetowej https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/ można znaleźć informacje na temat reklamacji w przypadku niezgodności towaru z umową bądź gwarancją, a także wzory pism. Zamieszczane tam są również najczęściej zadawane pytania z odpowiedziami, akty prawne oraz namiary do bezpłatnej poradni dla konsumentów, z której każdy może skorzystać.
W ramach kampanii powstały podcasty „Konsumenckie ABC” zamieszczone na stronie https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/, Spotify lub YouTube’ie. Podczas podcastu można posłuchać ekspertów, którzy opowiadają o bardzo różnych – codziennych i niecodziennych problemach konsumentów, podają ciekawe przykłady oraz praktyczne rady.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice